هتل افضل

کلمات شوشتری

شوشتری فارسی
عَفتُ آفتاب
سیر بُقله سیر باقله (غذای شوشتری)
حاصِل سبزی خوردنی
عَتابَه عتبه درگاه
گَوَه منطقه باز
مُجبِرَه منقل گِلی
بازنجون بادمجان
اَنگون ظرف نگهداری مایعات
گوشت یَردَه گوشت چرخ شده
غَرّابَه ظرف شیشه ای نگهداری عرقیجات

ضرب المثل

مال سَر مال مِرَه پَخْشَه سر تیهِ کور

مال بر سر مال می رود و مگس بر چشم کور

تبلیغات

يكي از سازه هاي با اهميت بر نهر داريون است كه به عنوان پخشاب كاربرد داشته و عامل تقسيم آب به دو شاخه ي داريون و رقت است كه در ضلع جنوب غربي شوشتر مي باشد. اين بند با شماره 10874 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

نهر داريون در بند خاك به 2 شعبه تقسيم مي شود: شعبه اصلي به سمت جنوب ادامه مي يابد و پس از طي 33 كيلومتر در بند عرب حسن به رودخانه ي شطيط مي ريزد. وضع سطح زمين واقع بين رودخانه شطيط و گرگر طوري است كه مسير نهر داريون در خط الراس تپه ها قرار گرفته است. به اين ترتيب آبياري زمينهاي واقع بين دو شاخه كارون بسهولت صورت مي گرفته است.

شعبه دوم نهر داريون پس از عبور از زير پل بند لشكر به رودخانه گرگر مي ريزد. در بند خاك سدي وجود دارد كه قسمت اعظم آب كانال داريون را در شعبه اصلي نگه مي دارد. در دهه 60 با ايجاد خيابان كمربندي قسمت زيادي از بند تخريب و زير جاده رفت.

وجه تسميه: به خاطر وجود دو ستون خاكي بزرگ در اطراف بند بنام بند خاك شناخته مي شود.

اين بند داراي دو قسمت است، قسمت اول داراي پنج دهانه و داراي ستونهايي به ارتفاع حدود 33/1 متر و طول دهانه هاي آن 72/1 متر بوده. بند داراي يك ديواره انحرافي بوده است. جنس مصالح بكار رفته در ساختمان بند، سنگ صخره اي و ملات ساروج است.

جهت ديواره اصلي بند داراي جهت غربي - شرقي است از قسمت شرقي بند يك بازويي به سمت شمال شرق  منشعب مي شود . از بازوي بند ديواري به سمت شمال كشيده شده است، خود اين بازو با يك بازوي ديگر كه در جهت غرب آن مشاهده شده مرتبط مي باشد .و در واقع اين بازوها و خود بند اصلي تشكيل يك مخزن نگهداري آب را مي دهند. در قسمتهايي از بازوها و بند اصلي به نظر مي رسد كه داراي  ديوارهاي الحاقي باشند كه درجنوب آن مشاهده مي شوند كه براي خروج آب مي باشد. قسمت هايي در ديواره ها به صورت دريچه هايي بوده است كه تخريب شده است. بغير از اين دريچه، دريچه اي ديگرنيز وجود داشت. جبهه غربي ديواره اصلي بند به شدت تخريب گرديده، كه در امتداد شرق تداوم مي يابد كه در منتهي اليه قسمت شرقي آسيب ديده و از بين رفته است. چنين وضعيتي در قسمت هاي ديگري از بند نيز شناسايي گرديد. در قسمت شمال و شرق سازه بند خاك به فاصله چند متري نهر رقت كانال هاي فاضلاب شهري وجود دارد  در حاشيه كانال ها نيز سازه هاي معماري تخريب شده مشاهده گرديد كه نمي تواند بي ارتباط با بند باشند. بند خاك از نظر مصالح شامل ملات ساروج و انواع سنگهاي ماسه ای و لاشه می باشد كه سطوح داخلي و معدودي از ديواره هاي بيروني با ملات ساروج اندود شده اند .كاربري اثر با توجه به شواهدي كه ارائه مي كند داراي عملكرد نگه دارنده با فضاهاي مخزني و خروج آب است.برچسب ها : بند خاک شوشتر


لطفا به این پست امتیاز بدهید
تعداد نمایش : 1464
امتیاز مثبت : 2
امتیاز منفی : 0

با تشکر ، امتیاز شما ثبت شد

متاسفانه امتیاز شما ثبت نشد ، لطفا دوباره امتحان کنید

امتیاز منفی
لطفا نظر بدهید

لطفا در مورد همین مطلب نظر بدهید. اگر می خواهید موضوعی دیگر را با ما در میان بگذارید ، از قسمت تماس با ما استفاده بکنید. با تشکر.

نظر شما با موفقیت دریافت شد

متسفانه پیام شما دریافت نشد. لطفا دوباره امتحان کنید

نظرات کاربران